W solidarności z Ukrainą

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w podjętym stanowisku zdecydowanie opowiada się po stronie Ukrainy - W imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", w obliczu rosyjskiej agresji na suwerenną Ukrainę, przesyłamy Narodowi ukraińskiemu wyrazy wsparcia w walce o wolność". W tym czasie dramatycznej próby, przed jaką stanęła Ukraina, polska Solidarność jest razem z Wami. Wykorzystamy wszelkie możliwości, abyście w tej walce nie pozostali osamotnieni.

Tak jak nie pozostawiliśmy Was podczas Euromajdanu, organizując pomoc humanitarną dla ofiar i rannych, tak również dzisiaj możecie na nas liczyć.

Polakom, a szczególnie ludziom Solidarności, nie trzeba tłumaczyć, czym jest wolność. Przeżyliśmy nie tylko rosyjsko-niemiecko-austriackie zabory, ale również niemiecko-rosyjską okupację i sowiecki komunizm. Doskonale wiemy, jak nieobliczalna jest Rosja, rozumiał to również śp. Lech Kaczyński, który po agresji na Gruzję przewidział, jakie dążenia może mieć putinowska Rosja wobec sąsiednich krajów. Dzisiaj z całą bezwzględnością ten scenariusz jest realizowany.

Wzywamy społeczność międzynarodową do ostrej i zdecydowanej reakcji, w tym ekonomicznej, politycznej, informacyjnej i fizycznej izolacji Rosji. Tylko w ten sposób można zmusić Rosję do zaprzestania - powodowanych imperialnymi urojeniami - agresywnych, bandyckich działań.

Solidarność podjęła szereg inicjatyw wspierających obywateli Ukrainy w tym trudnym czasie, a w poniedziałek, 28 lutego br. Solidarność z dąbrowskiego oddziału AMP przekazała środki pieniężne w ramach pomocy dla ofiar wojny w Ukrainie organizowanej przez Caritas Polska.

To nie koniec działań, pamiętać należy, że kierowana dla Ukrainy pomoc musi być systematyczna, nie może zakończyć się na jednorazowym zrywie serc. Pamiętać należy, że pomoc jest potrzebna zarówno poza wschodnią naszą granicą, jak i na terenie Polski, gdzie już przybyło i wciąż napływają tysiące wojennych uchodźców.

Dlatego zachęcamy Członków Związku, ale nie tylko - wszystkich ludzi dobrej woli do wsparcia różnych akcji pomocowych naszym Sąsiadom.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" w sposób kompleksowy uruchomił program wsparcia dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

Decyzją Prezydium Komisji Krajowej uruchomione zostało specjalne konto bankowe, na które wszyscy zainteresowani mogą wpłacać pieniądze.

Nr konta: 05 1020 1811 0000 0902 0138 8693. Wpłaty należy dokonywać z dopiskiem "Solidarność z Ukrainą".

Akcje przeprowadzane są również w najbliższych naszych miastach i tak np. w Dąbrowie Górniczej w Sanktuarium pw. św. Antoniego z Padwy Charytatywny Zespół Caritas w niedzielę 6 marca br. po każdej mszy św. przeprowadzi zbiórkę datków na doraźną pomoc dla przybywających do Polski (do nas) Uchodźców wojennych z Ukrainy.

W związku z wybuchem wojny na Ukrainie CARITAS Diecezji Sosnowieckiej, ogłosił zbiórkę podstawowych artykułów trwałej żywności tj: konserwy, dania gotowe, olej, mąka, cukier, kasza, makarony itp, a także środki higieniczne, nieużywane koce, śpiwory, pościel, gotowe dania dla dzieci. Artykuły zbierane są w Sanktuarium św. Antoniego (nawa św. Antoniego) przez cały okres Wielkiego Postu. Zebrane artykuły będą sukcesywnie przekazywane do magazynu CARITAS Będzin ul. Kołłątaja 83B, skąd będą dystrybuowane bezpośrednio do potrzebujących Uchodźców.

Ponadto pomagać można dokonując wpłaty na stronie caritas.pl oraz na rachunek bankowy: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem UKRAINA; lub wysyłając SMS pod nr. 72052 o treści UKRAINA (koszt 2,46zł).

Wspaniałą inicjatywę uruchomiły również w Dąbrowie Górniczej Równe Babki, które współpracują z organizacjami humanitarnymi. W Centrum Aktywizacji Obywatelskiej - Dąbrowa Górnicza, ul. Sienkiewicza 6a przez całą dobę 7 dni w tygodniu, zbierają żywność trwałą, artykuły higieniczne, chemię gospodarczą, środki czystości, leki pierwszego kontaktu, leki przeciwbólowe, na biegunkę dla dorosłych i dzieci, nową pościel, poduszki, pieluchy (pampersy), mokre chusteczki, powerbanki, a także wodę w butelkach i żywność dla dzieci.

Prośba z ich strony o pakowanie darów kategoriami, a w przypadku ciemnych opakowań - opisania zawartości, co znacznie ułatwi prace przygotowawcze do wysyłki.